מהי מוכנות לכיתה א'?

 

מוכנות לכיתה א' היא מושג המתאר את רמת הבשלות הקוגניטיבית, הנפשית והמוטורית של ילדים העוברים מהגן למסגרת בית ספרית. המרכיבים השונים האלו קשורים לבשלות וללמידה והם הבסיס להסתגלות מהירה לתנאי בית הספר. על פי הספרות המחקרית מוכנות לכיתה א' מחולקת לשלושה תתי נושאים: יכולות אקדמיות וקוגניטיביות, קשב ותשומת לב ומיומנויות חברתיות ורגשיות.

 

ילדים שונים זה מזה במאפיינים רגשיים, שפתיים, מוטוריים וקוגניטיביים. בקליניקה מניחים את הזרקור על המיומנויות שצריך לחזק. לדוגמא, ילד שבעבר טופל בתחום המוטורי יהיה שונה מילד שכלל לא נזקק לטיפול אך עדיין לא הבשיל באופן רגשי. הילד המגיע לחדר הוראה מתקנת זוכה לתכנית אישית המכילה כלים המותאמים לסגנון הלמידה שלו ומציידת אותו במיומנויות להן הוא זקוק. וכל זאת בשילוב שיטות מתחום ההוראה המתקנת, משחק, אומנות, מדיטציה ו...כייף.

 

הוראה מתקנת בגישה המשולבת מקיימת מפגשים פרטיים וסדנאות מיוחדות לילדים הלומדים בשנתם האחרונה בגן הילדים ועוזרת להם לרכוש מיומנויות אשר יקלו עליהם במעבר לבית הספר. 


 

 הקליניקה ברמת גן. ליעוץ ללא עלות התקשרו: 052-6526265  

 

כיצד ההוראה מותאמת בהכנה לכיתה א'?

"הוראה מתקנת איכותית המכינה לכיתה א'

דומה לכיסא הניתן לילדה העומדת לטפס על

חבל לראשונה בחייה. כשהיא עומדת על

הכיסא, יש לה תחושה שתוכל להתמודד עם

האתגר היטב בהשוואה לילדים שמתחילים

את הטיפוס מגובה הרצפה"

 

הוראה מתקנת משולבת מתאימה את התכנית הקוגניטיבית האישית והמדוייקת לילד העולה לכיתה א'

כך לדוגמה, אם ילד זקוק לתרגול במיומנוית קוגניטיביות אך לא בתחום המוטורי הטיפול יתמקד בכך. בקליניקה נערך אבחון מורה מדוייק לגבי צרכיו של הילד ונעשית תוכנית התערבות המתאימה לו. 

 

יכולות קדם קריאה המכונות "ניצני אוריינות" מהוות מדד המנבא הישגים בכיתות הנמוכות. המושג ניצני אוריינות מתאר כיצד הילד מזהה אותיות וקורא וכן כותב לפני כניסתו ללמידה פורמלית במסגרת בית ספרית. בקליניקה של הוראה מתקנת משולבת הילדים רוכשים ידע הנלמד בתחילת כיתה א' על מנת שיגיעו לבית הספר וירגישו תחושת מוכרות עם החומר וחווית הצלחה מול הדרישות האקדמיות. הדבר דומה לילדה הנדרשת לטפס על חבל לראשונה בחייה ועוד לפני שמתחילה לטפס היא מקבלת כיסא לעמוד עליו כדי שהמרחק אותו צריכה לטפס יהיה קצר יותר.

 

אל הקליניקה של הוראה מתקנת משולבת לאורך השנים הגיעו ילדים רבים עם טווחי קשב שהקשו עליהם בלמידה בבית הספר. חלקם מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז. לקליניקה יש כלים מעולם ההוראה המתקנת, המשחקים, המדיטציה, הפסיכודרמה והאומנות לסייע לילדים להתרכז טוב יותר.  כיום כ-11% מהאוכלוסייה בארצות הברית מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז.

 

ילדי גן שאינם בשלים לספירה הבית ספרית עשויים להראות טווחי קשב שיקשו עליהם בלמידה ממש כמו ילדים המאובחנים עם ADHD. יש לתת על כך את הדעת. מחקרים מראים כי טווחי הקשב של ילדים העולים לכיתה א' הם החזאים הטובים ביותר להישגים לימודיים בבית הספר. לקליניקה של הוראה מתקנת משולבת יש את הכלים להבנת הצרכים של הילד לקראת כיתה א' וליישם אותם.  

ליעוץ ללא עלות התקשרו: 052-6526265  

 

 

מהם תחומי ההכנה לכיתה א'?

צריך ללמוד באופן מאוזן. הדבר דומה

לאכילת ארוחה מאוזנת - אם אכלנו

באותו היום בשר ופחמימות, נרצה להוסיף

ירקות ופירות. צריך לאכול באופן מאוזן

וצריך ללמוד באופן מאוזן"

 

במפגש הראשון עם הילד נערכת בדיקה באלו תחומים הילד זקוק לחיזוק לקראת עלייתו לכיתה א'. בתוך כל תחום ישנם תת תחומים שיש לתת עליהם את הדעת - באיזה תחום הילד רכש את המיומנות ובאיזה זקוק לתרגול מדוייק. הדבר דומה לבחירת ארוחה מזינה לאותו היום, אם אכלנו בשר ופחמימות, נרצה לאכול ירקות ופירות כדי להשלים ארוחה מאוזנת.צריך לאכול באופן מאוזן וצריך ללמוד באופן מאוזן. 

 

מוכנות לבית הספר נעשית בשלושה תחומים:

 

קוגניטיבית (בהתאם לדרישות משרד החינוך) לדוגמה,

כתיבה וקריאה (אוריינות וניצני אוריינות)

חשבון - הכרת המספרים, חיבור, חיסור עד 10

הבנת רצף סיפורי ועוד 

 

רגשית חברתית לדוגמה,

הבנת רגשות ותחושות הזולת 

 

מוטורית (יעוץ מקצועי של מרפאה בעיסוק)

מוטוריקה עדינה - תאום דו צדדי בין שתי הידיים 

תיאום עין- יד 

שליטה טובה בעפרון

 

התרגול צריך להיות בעל אופי הנכון והמתאים לחוזקות של הילד. על מנת למנוע ממנו תסכול. כאן נכנסת ההוראה המתקנת שנקראת גם הוראה מותאמת משום שהיא מותאמת לכל תלמיד על פי הפרופיל הלימודי שלו.

 

ההוראה המתקנת מציעה לילד קיצור דרך ברכישת הקריאה והכתיבה. הוראה מתקנת בשיטה המשולבת נשענת על חוזקות של התלמיד ומביאה אותו לקריאה מדוייקת ומהירה. זאת תוך שימוש באמצעים שמחזירים את הכייף ללמידה כמו משחקים, מדיטציה ואומנות. תכנית ההתערבות הקונטיבית והלימודית מתייחסת לסגנון הלמידה והסוגיות השפתיות, המוטוריות הרגשיות והחברתיות.

 

ילדכם יזכה להתייחסות שמגיעה לו ומכבדת אותו כאדם. בטיפול מתחשבים בכל הרגישויות האלו ומתוך הניסיון הרב והידע מפנים זרקור אל הצרכים המדוייקים של הילד. תכנית התערבות עם מטרות ברורות. מפגשים שמצד אחד מקצועיים ומצד שני מחזירים את ההנאה והכייף ללמידה. ההוראה המתקנת בגישה המשולבת משמשת כטרמפולינה עליה הילד קופץ כדי לקלוע לסל, למטרתו, שבמקרה זה היא המוכנות האישית לבית הספר. 

 

הילד שמגיע לקליניקה זוכה לבניית תכנית אישית בהתאם לחוזקות שלו ובהתאם לחלקים הקוגניטיביים הדורשים חיזוק בונים לו תכנית התערבות אישית שכוללת משחקים ועזרים טכניים (לפעמים כאלו שהוכנו במיוחד בשבילו), כלים מעולם התיאטרון, המוסיקה והמדיטציה וכן חוברות וספרים. 

 

ליעוץ ללא עלות התקשרו: 052-6526265  

 

איך ההורים יכולים לקדם את הילד שלהם?

 

"ההוראה המתקנת בשיטה המשולבת לא מוגבלת לחדר הקליניקה בלבד. הורים שמעוניינים בכך, מקבלים הדרכה והצעות למשחקים מותאמים לבית ברוח התכנית שהותאמה לילד"

 

מלבד הכלים הנלמדים בקליניקה ההורים זוכים להדרכה לגבי שיטות ותרגולים המתאימים לתלמיד על פי פרופיל הלמידה שלו, אם ההורים מעוניינים בכך, וכך יזכו להתקדמות מהירה יותר. 

 

 ליעוץ ללא עלות התקשרו: 052-6526265 

דיסלקציה, לקות קריאה

לייעוץ חינם התקשרו

052-6526265

**

או השאירו פרטים 

שלב 1 מפגש אבחון מורה, בדיקת סגנון למידה, שיחות עם צוות בית הספר ואנשי מקצוע, עיון באבחונים. 

שלב 2 הכנת תכנית ההתערבות האישית המותאמת לתלמיד ומשלבת מטרות בהוראה מתקנת עם תחומים נוספים על פי הצרכים לעיתים בשילוב ההורים. בשלב זה מותאמת תכנית לימודית, משחקים קוגניטיביים ולימודיים על פי הגיל והצורך...

 

"עדן היקרה,

לא האמנו שדניאל יתקדם ככה בזמן כל כך קצר. העבודה המסורה שלך איתו היחס האישי והמקצועי החזירו לו את האמונה שלו בעצמו ואת הסקרנות והשמחה בלמידה לאחר ששנים היה מתוסכל בבית הספר בגלל לקות הלמידה שלו. כשפנינו אלייך היינו חסרי תקווה. היה לנו מזל גדול שמצאנו אותך...."

אם הגעתם לאתר שלי כנראה שאתם מחפשים הכנה מקצועית לכיתה א'.

הפנו אתכם להכנה לכיתה א'? מעוניינים בטיפול מקצועי ומדוייק במעבר לכיתה א' ? 

הגעתם למקום הנכון!

 

שמי עדן הר, מומחית להוראה מתקנת כ-14 שנים.

מדריכת מורים ועורכת ראשית של מגזין קרוסלה המיועד

לתמיכה בלקויות למידה וקשב. 

הקליניקה ברמת גן. ליעוץ ללא עלות התקשרו: 052-6526265  

הכנה אישית לכיתה א' המותאמת לילדכם 

 

בתחום השפה:

הבנת הוראות

מודעות פונולוגית

העשרה שפתית.

 

בתחום החשבון:

פיתוח חשיבה מתמטית,

זיהוי ושיום ספרות

התאמת כמות לכמות,

כמות למספר

 סיטואציות חשבוניות וכתיבת ספרות.

 

במוטוריקה העדינה:

מוכנות לכתיבה

ועוד...

 

הקליניקה ברמת גן.

ליעוץ ללא עלות התקשרו: 052-6526265  

'הכנה לכיתה א

  • Wix Facebook page

הוראה מתקנת משולבת - הוראה מתקנת ברמת גן טל' 052-6526265. מייל: h.m.meshulevet@gmail.com. כל הזכויות שמורות לעדן הר ©