היכן כדאי ללמוד?

June 20, 2015

יש שיעורי בית? מבחן חשוב? בגרות בהסטוריה? מהו המקום הטוב ביותר ללמוד בו? הרבה פעם ניגשים אלי הורים עם השאלה הזו. הם מתארים מצב שלבן/בת שלהם קשה לשבת ולהתחיל את הלמידה. הם לא מוכנים לשבת מול השולחן, הם מושכים את הזמן ולא לומדים. האם זה קשור להפרעת הקשב שלהם? האם זה בגלל שקשה להם להתרכז? או שאולי לקות הלמידה, לקות הקריאה או לקות הכתיבה מקשים עליהם?

 

מיקום הלמידה האופטימלי לכל תלמיד בין אם יש או אין לו לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז משתנה. ישנם תלמידים שלומדים טוב יותר למבחן כאשר הם יושבים על כיסא מול שולחן ואוכלים או לועסים מסטיק, יש תלמידים שיעדיפו לאחוז את ספר הלימוד בידיהם ולקרוא תוך כדי שהם מתהלכים בבית.

 

תלמידים אחרים יעדיפו ללמוד על השטיח בסלון תוך כדי מעבר ממקום למקום. יש לאפשר לכל ילד לגלות מהו המיקום המועדף עליו ללמידה בבית. מלבד זאת, לתלמידים עם לקות למידה או הפרעות קשב וריכוז יש צרכים מיוחדים משלהם. כך לדוגמא, תלמיד עם הפרעת קשב וריכוז שמטבעו מוסח בקלות מרעשי טלויזיה יש לדאוג שבאותה השעה ביום שהוא לומד הוא יקבל חדר סגור שמבודד ככל הניתן מרעשי רקע, שישב במקום קבוע ומסודר בו אין הסחות דעת ויזואליות ש"יציפו" את התפיסה ויסיחו את דעתו מהלמידה.

 

תלמיד עם קושי בכתיבה, יש לדאוג לכך שהכיסא יהיה בגובה המתאים לו וכך גם השולחן וכן על פי המלצתה של המורה להוראה מתקנת תהיה לו מחברת עם שורות מיוחדות או עפרון שהותאם במיוחד עבורו וכן רצוי שתערך בדיקה של הכתיבה. במקרים רבים אני מציעה להורים לילדים עם קושי בכתיבה או דיסגרפיה ליצר מערכת חיזוקים של עידוד סביב השיפור בכתיבה ועל כן להקדיש חמש דקות ביום לצפיה במחברת שפה. לראות יחד עם הילד היכן הישתפר והיכן לא, היכן עמד בכללי הכתיבה המאורגנת והיכן לא. כמובן שהנחיות לכך ניתנות בקליניקה שלי של הוראה מתקנת משולבת.

 

בשנים האחרונות התפתחה גישה פדגוגית לימודית המטילה בספק את יעילותה של קיום כיתה במבנה מסורתי בו המורה הוא בעל הידע ועומד מול תלמידים שישובים בכיסאותיהם, 30-40 תלמידים, כולם מעורבים באותה הפעילות. גישה זו  נקראת גישת הלמידה בכל מקום ובכל זמן ופיתחה בשנים האחרונות שינויים במבנה הכיתה הכוללים סידורי הושבה שונים, מתן הזדמנות לתלמידים לגשת אל חומרי למידה והדרכה ממיקום שונה בזמנים שונים. במערכת החינוך בישראל קיים ניסיון ליישם את הגישה הזו באופן חלקי עם המצאות מחשבים ותוכנות בתוך כיתת הלימוד. 

 

ולסטודנטים שבינכם המעוניינים לדעת מהי האטמוספירה הלימודים האופטימלית עבורם - באתר של אוניברסיטת מערב קרולינה בארצות הברית יש מדריך קצר וברור (באנגלית) המסביר על הגורמים המשפיעים על הלמידה ומהי סביבת הלמידה האידיאלית לסטודנט. להזכירכם, אם הנכם מאובחנים עם לקות למידה או הפרעת קשב וריכוז רצוי לערוך שילוב בין הסביבה האידיאלית, האופן בו הכי נוח לכם ללמוד והצרכים המיוחדים שלכם כלומדים עצמאיים. 

 

 

 

 

 

 

 

Please reload

מאמרים חשובים

תכנית קריאה לקיץ לשיפור הבנת הנקרא

June 28, 2015

1/6
Please reload

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון
Please reload

תגיות
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Wix Facebook page

הוראה מתקנת משולבת - הוראה מתקנת ברמת גן טל' 052-6526265. מייל: h.m.meshulevet@gmail.com. כל הזכויות שמורות לעדן הר ©