סרטון: להיות ילד עם לקות למידה

June 20, 2015

 

צפו בסרט קלאסי של המומחה הבינלאומי ללקויות למידה, ריצ'ארד לבוי, הממחיש כיצד מרגיש ילד המאובחן עם לקות למידה מרגיש בתוך האטמוספירה הכיתתית. להיות ילד המתפקד בכיתה ובבית הספר ברמה נמוכה יכול לטמון בחובו השלכות רבות על הביטחון העצמי, על תחושת המסוגלות, סף התסכול ועוד.

 

לקות הלמידה שאיתה מתמודד התלמיד בבית הספר איננה מתחילה ומסתיימת בבית הספר, היא למעשה ממשיכה גם לאחר שהתלמיד חוזר לביתו הקושי לא מתקיים בלמידה בלבד. ריצ'ארד לבויי מדגים בסרטון זה באופן מופלא את ההשלכות הרגשיות והחברתיות של לקות למידה או ADHD. במסגרת הסדנה שניתנה למורים ולאנשי טיפול הוא מעמיד את המבוגר שאיננו מצליח לענות על השאלות שלו במקום לא נעים מבחינה חברתית ורגשית ובופן זה מסביר כיצד לקות למידה ו-ADHD יכולה ליצר קושי חברתי ורגשי.

 

במקרים רבים תלמידים המאובחינים עם לקויות למידה וקשב לא מפגינים קושי רגשי משמעותי אך הקושי הרגשי מול חומר הלימודי שריר וקיים. על כן בתוכנית של הוראה מתקנת משולבת מקפידים לייחס חשיבות לצדדים אלו הרגשיים והחברתיים בכלים של הדרכת הורים, סנגור עצמי, תרפיה במשחק ועוד.

 

במסגרת העבודה בהוראה מתקנת אני מוודאת באמצעות התגייסות ההורים שהתלמידים יזכו להמשך טיפול בבית, ככל שניתן במסגרת משאבי הזמן. כך לדוגמא, תלמיד שיש לו בעיית ארגון הוריו יזכו לתמיכה והסברים כיצד ניתן לסייע לתלמיד להתארגן בבוקר באמצעות משחקים, טבלאות בהתאם לצורך של התלמיד.

 

לאחר שתצפו בסרט או בחלק קטן ממנו תוכלו להבין את הקושי של התלמיד שלא בחר להיות עם דיסלקסיה, דיסגרפיה או דיסקלקוליה, הוא לא בחר להיות היפראקטיבי כדי להקשות על המורים, כדי לייצר בעיות התנהגות, כדי ליצור להורים מטלות של ישיבה עם התלמיד על שיעורי הבית הוא לא בחר, הוא לרוב נולד עם הקושי הזה ולבטח אם ישאלו אותו הוא יעדיף להעביר את חיי בית הספר ללא הקושי הלימודי.

 

מנקודה זו יש לשאול את השאלה - על מי האחריות להבין את התלמיד ולהיטיב עם מצבו? האם עלינו לתת את מבטחנו במורה המחנכת שלה עוד תלמידים רבים ולא תמיד הוכשרה בתחום של לקויות הלמידה, האם אנחנו יכולים לקחת אחריות על קשיי התלמיד ואם כן? עד איזה גיל? באיזה גיל יהפוך ללומד עצמאי אם בכלל?

 

בעבודה של הוראה מתקנת משולבת משלבים את ההיבט הזה ושואפים וחותרים למצב של תלמיד עצמאי שעשוי להעזר בסביבתו אך מכוון את לימודיו ויוצר לו דרכים להבין את קשייו ולעקוף אותם. נושא הסנגור העצמי חשוב מאוד בהקשר זה - תכנית הסנגור העצמי מאפשרת לתלמיד המאובחן בלקות למידה או הפרעת קשב וריכוז לומר למורתו לדוגמא "קשה לי להתרכז בשורה האחרונה משום שיש לי ADHD האם תוכלי להעביר אותי לשורה הראשונה?".

 

אותו התלמיד שעובר את התוכנית מסוגל לפנות באופן עצמאי ליועצת ולבקש ממנה את ההתאמות המגיעות לו. תלמיד שעובר את התכנית מקדם את עצמו באופן עצמאי ובמקום להתבייש בקושי שלו הוא יודע לבקש סיוע מהמערך המסייע בבית הספר כשצריך.

 

הסרטון של של ריצ'ארד לבוי מתורגם לעברית ואורכו 1:06 דקות. מומלץ לכל מי שהפרעת קשב וריכוז או לקות למידה משפיעים על חייו. הורים ועובדי הוראה. צוות בית הספר מתמודד עם מצבים לא פשוטים בהם תלמיד זקוק לסיוע של התאמת תכנית הלימודים לרמתו או הבנת התלמיד לעיתים נתקל במצב של חוסר בכילים או חוסר בזמן על מנת לדאוג לסיוע אופטימלי לתלמיד המאובחן. לעיתים התלמיד לא יודע להביע את הקושי שלו ורק לא מצליח בבחינות. בתכנית של הוראה מתקנת משולבת קיים קשר רציף ואיכותי עם הצוות החינוכי על מנת שהתלמיד יזכה לרוחה מקסימלית חרף הלקות.

 

צפיה נעימה!

 

Please reload

מאמרים חשובים

תכנית קריאה לקיץ לשיפור הבנת הנקרא

June 28, 2015

1/6
Please reload

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון
Please reload

תגיות
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Wix Facebook page

הוראה מתקנת משולבת - הוראה מתקנת ברמת גן טל' 052-6526265. מייל: h.m.meshulevet@gmail.com. כל הזכויות שמורות לעדן הר ©