עוורון זמן והפרעת קשב וריכוז

June 20, 2015

ילדים ומבוגרים עם הפרעת קשב וריכוז במקרים רבים מפגינים קושי בניהול הזמן: מאחרים לפגישות, לא מצליחים לארגן לוח זמנים, מאחרים בהגשת מטלות, שוכחים לעשות מטלה זו או אחרת, לוקים בדחיינות שוכחים פגישה. דר' ראסל בארקלי מציע את הביטוי עיוורון לזמן המתייחס לקשיים שתוארו בתחילת הכתבה המלווים ילדים ומבוגרים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז.

 

הקושי, על פי ברקלי הוא אורגני, כלומר, מוחי ומצוי באונה הפרונטלית, זו שאחראית על תכנון. העיוורון לזמן הוא בעצם עיוורון לתכנון של העתיד הקרוב. לדוגמא, אדם שיוצא לקנות מספר דברים במכולת ליד, בדרך פוגש חבר ומשוחח עימו במשך חצי שעה, הם הולכים יחד הרחק מהבית ואותו האדם נפרד מחברו ושם לב שיש ספריה מימינו והוא נזכר שהוא מעוניין מזה זמן רב לשאול ספר מסויים מהספרייה.

 

בספריה הוא מוצא ספרים נוספים ומתיישב לקרוא, לאחר מכן משוחח עם הספרנית למשך עוד כמה דקות ולאחר מכן נזכר בשיחת טלפון חשובה שלא עשה הוא מתקשר ובמהלך השיחה נזכר כי לחברו יש יום הולדת, הוא מקצר את השיחה וכן הלאה... מי שמאובחן עם הפרעת קשב וריכוז או הורים לילדים המאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז מכירים את התופעה הזו היטב.

 

אם כך, מה עושים? האם יש טיפול המעלים את התופעות הללו? לצערי התשובה שלילית. הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה שלא נעלמת אך ישנם כלים שיכולים לסייע להתמודד טוב יותר עם קשיים בהתארגנות ובניהול זמן. את הכלים הללו אפשר ללמוד בקליניקה של הוראה מתקנת משולבת, אך התנאי היחידי להצלחת מציאה ושימוש בכלים של התארגנות שמתאימים לתלמיד או למבוגר היא התגייסות של התלמיד וההורה למטרה זו.

 

 

 

Please reload

מאמרים חשובים

תכנית קריאה לקיץ לשיפור הבנת הנקרא

June 28, 2015

1/6
Please reload

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון
Please reload

תגיות
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Wix Facebook page

הוראה מתקנת משולבת - הוראה מתקנת ברמת גן טל' 052-6526265. מייל: h.m.meshulevet@gmail.com. כל הזכויות שמורות לעדן הר ©