הכן את ילדך (ואת עצמך) לכיתה א'

June 21, 2015

 

 

איך יודעים אם הילד מוכן לכיתה א? האם כדאי להשאיר אותו שנה בגן? האם הוא בשל מבחינת מוכנות לכיתה א'? האם הוא יודע את האותיות ברמה מספקת? את המספרים? את התשובות לשאלות אלו אפשר לדעת בקלות במפגש אבחון מורה ראשוני. בנוסף, קיבצתי עבורכם, ההורים בכתבה זו מאגר פעילויות להכנה לכיתה א'. 

 

כאשר ילד התפתח באופן איטי יותר והישגיו ההתפתחותיים היו איטיים יותר, עקב מחלה קשה לדוגמא, נוטוים להשאיר את אותו הילד בגן במקרים אחרים, יש לקחת בחשבון מספר פרמטרים כגון: מידת העצמאות של הילד, עד כמה הילד יכול לקבל סמכות של מבוגר, עד כמה יכול לווסת את רגשותיו, כיצד הוא מתמודד במצבי תסכול, עד כמה הילד מתמיד במטלות ובמשימות או זונח אותן לאחר זמן קצר. 

 

הנושא החברתי נלקח בחשבון בהכרעה האם הילד בשל לכיתה א', חשוב להבין כיצד הוא מתקשר עם חבריו, האם זו דרך יעילה? והאם עבר את תהליך הסוציאליזציה באופן יעיל? האם הוא סקרן ומביע עניין בסביבתו? מעניין אותו ללמוד את סביבתו? אם ישנו פער באחד או כמה מהתחומי שצויינו יש לברר אילו תחמוי תפקוד נפגעו כתוצאה מהפער והאם יש אפשרות לצמצם פער זה ועד כמה הוא משמעות? האם זהו פער זמני או שהוא נמשך תקופה ארוכה?.

 

בקליניקה נערכת הבחנה זו של בשלות באמצעות מפגש עם הילד ושיחה עם ההורים. המשך קידום הילד לקראת כיתה א ממשיך במפגשים פרטניים המכינים את הילד לכיתה א' בתחומים השונים שחשוב לחזק, כך שמתחיל את כיתה א' בהתאם ליכולותיו, עם ידע בסיסי באותיות, כתיבה וקריאה ועבודה על מודעות פונולוגית (הבחנה בין צלילים) בנוסף, הכרת המספרים ויכולת חישוב בסיסית, והכרת אבני היסוד בחשבון.

 

כמו כן, הוראה מתקנת עובדת על מיומנויות קוגניטיביות נוספות. תהליך הלמידה הוא משחקי והדגש הוא על יצירתיות וכייף תוך כדי למידה, כל תלמיד בדרכו שלו ועל פי צרכיו. ההורים מקבלים הצעות לעבודה עם הילד בחופש על מנת להכין אותו בעצמם לכיתה א' בין השיעורים. 

 

להורים שבינכם ולאנשי המקצוע איגדתי מספר אתרים איכותיים שיסייעו לכם להכין את ילדכם לכיתה א' בבית:

 

 

 

Please reload

מאמרים חשובים

תכנית קריאה לקיץ לשיפור הבנת הנקרא

June 28, 2015

1/6
Please reload

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון
Please reload

תגיות
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Wix Facebook page

הוראה מתקנת משולבת - הוראה מתקנת ברמת גן טל' 052-6526265. מייל: h.m.meshulevet@gmail.com. כל הזכויות שמורות לעדן הר ©