תכנית קריאה לקיץ לשיפור הבנת הנקרא

June 28, 2015

​​הכינו את ילדכם לשנה החדשה עם תכנית קריאה לקיץ. עזרו לילדכם המאובחנים בלקות למידה או ADHD להדביק את הפער שנוצר בקריאה או לשמר את מה שהם למדו בשנה הנוכחית עם תכנית הקריאה בקיץ. 

 

בכל קיץ אמהות של ילדים שאיתם עבדתי לאורך השנה שואלות אותי בדאגה "מה אני יכולה לעשות כדי לשמר את יכולת הקריאה של הילד שלי?, אני חוששת שהוא ישכח את מה שלמד" שאלות וחששות אלו עולות בהקשר לגילאי א-ו, גילאי בית הספר היסודי.

 

הדאגה עולה מתוך חשש מרגרסיה לימודית, החשש שהתלמיד יתחיל את שנת הלימודים הבאה עם ידע נמוך יותר ממה שהיה לו כשסיים את השנה וזה בשל מעט תרגול ומעט פעולות משמרות ידע. תופעה זו נפוצה ביחוד בקרב ילדים המאובחנים עם הפרעת קשב (ADHD) וריכוז או לקות למידה המתקשים בקריאה (כולל המאובחנים בדיסלקסיה). ובשתי מילים, הפיתרון הוא: קריאה בקיץ. 

 

 

 

עשו זאת בעצמכם

 

קריאה בקיץ לא צריכה להיות כמו שיעורי בית. מצאו תחום המעניין את ילדכם; כדורגל, אסטורונאוטים, דינוזאורים, בלט, מדעי המוח או כל דבר אחר והוציאו טקסטים מהאינטרנט המתאימים לרמת אוצר המילים של הילד וקראו איתו, חקרו איתו את הנושא. אפשרות אחרת היא לקנות ספרים בנושא ולקרוא יחד. קריאה בשעות הפנאי תשפר את אוצר המילים ויכולת הבנת הנקרא. מילת המפתח היא פנאי, אל תהפכו את הדבר למטלה לא נעימה, גם כך, יתכן שאותו הילד חווה קשיי קריאה, עודדו את ילדכם לקרוא להנאתו. 

 

דוגמא אישית - קראו ספרים בעצמכם, הראו לילדכם שקריאה יכולה להיות מעניינת וכייפית. אם יש לכם מספר ילדים בבית הפכו למשפחה שאוהבת לקרוא, קנו לכולם ספרים ועודדו את כולם לקרוא. יש להניח כי תרבות משפחתית של קריאה תעודד את הילדים לקרוא בשביל הכיף, גם אם יש להם קושי בקריאה.

 

רמה מתאימה- אין טעם לתת לילד המתקשה בקריאה טקסטים הגבוהים לגילו ברמתם, אפילו מומלץ להציע לו ספרים נמוכים מרמתו על מנת שיחווה תחושת הצלחה ויבין את מה שהוא קורא ולא יוותר במהרה. אם אתם מתקשים כהורים לדעת מהי הרמה המתאימה, ניתן לשאול את הספרנית בספרייה הציבורית או לנסות את מבחן הספר. קחו את ילדכם לחנות ספרים ובקשו ממנו לבחור ספר. פתחו את הספר ובקשו ממנו לקרוא. אם יש לו יותר מחמש טעויות בעמוד - יש לבחור רמה אחרת, נמוכה יותר, אם יש פחות - הרמה מתאימה. 

 

קראו איתם - ילדים עם הפרעת קשב וריכוז או לקות קריאה - דיסלקסיה לעיתים מתקשים לקרוא בעצמם והם זקוקים לבקרה. שבו איתם והקשיבו לקריאה שלהם. לאחר מכן, שאלו אותם שאלות על מה שהם קראו.

 

בחרו זמן קבוע לקריאה - קבעו כי בכל יום בשעה קבועה המשפחה או הילד קורא, איתכם או בלעדכם. קריאה שמעוגנת בזמן קבוע ובמקום קבוע תוך פחות מחודש הופכת להרגל. אפשר לצרף הרגל זה להרגל אחר, לדוגמא, לאחר זמן המקלחת בערב.

 

הצטרפו לאירועי קריאה בספרייה - ספריות רבות מציעות פעילויות של הקראת סיפורים והצגות המבוססות על סיפורים. הצטרפו לספרייה הקרובה לביתכם ובררו עם הספרנית אילו פעילויות נעשות בספרייה והציעו לילדכם להצטרף לפעילות. הציעו להורים של חברים שלו את הפעילות כדי להפוך את "תרבות הקריאה" לחברתית עבורו. 

 

הכינו איתו יומן קריאה או הציעו לו שיכתוב סיפור בעצמו עם ציורים במחברת מיוחדת. אם תרצו להעשיר את השימוש באוצר מילים חדש כתבו חמישה מילים שבהם עליו להשתמש בכתיבה החופשית של הספר. 

 

שעה אפקטיבית לכל אחד מאיתנו יש שעות בהן הוא יותר מרוכז ופחות מרוכז, מצאו שאת השעה בה רמת הריכוז של ילדכם גבוהה והוא לא עייף או רעב ובחרו בשעה זו לקריאה. 

 

אתרים מעניינים לעידוד הקריאה:

 

עידוד קריאה בקיץ בבית אריאלה בתל אביב. 

 

תולעת ספרים - ניתן לכתוב באתר יומן קריאה, להעשיר את אוצר המילים ולקרוא סיפורים

 

 

 

 

 

Please reload

מאמרים חשובים

תכנית קריאה לקיץ לשיפור הבנת הנקרא

June 28, 2015

1/6
Please reload

כתבות אחרונות
Please reload

ארכיון
Please reload

תגיות
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Wix Facebook page

הוראה מתקנת משולבת - הוראה מתקנת ברמת גן טל' 052-6526265. מייל: h.m.meshulevet@gmail.com. כל הזכויות שמורות לעדן הר ©